Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań z jakimi się spotykam i tak jak w przypadku każdego innego języka, nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Poza posiadaniem albo brakiem osobistych predyspozycji lingwistycznych bardzo wiele zależeć będzie również od naszego tła językowego. Oznacza to, że dla osób znających niektóre języki, nauka tureckiego może okazać się bardziej lub mniej wymagająca.

W związku z tym, że język turecki wywodzi się z grupy języków turkijskich, łatwiej będzie nauczyć się go osobom posługującym się językiem pochodzącym z tej samej grupy (np. azerskim czy kazachskim), ze względu na ich przynajmniej częściowe pokrewieństwo. Podobną przewagę mamy my, Polacy, gdy chodzi o naukę innego języka słowiańskiego. Dodatkowo, nauka tureckiego będzie o wiele prostsza dla osób znających arabski lub perski, z którymi, ze względu na uwarunkowania historyczne, ma on dużo wspólnego.

 

Tłumacz w Turcji

 

Są też plusy

Na szczęście, nawet jeżeli nie posługujemy się żadnym z wymienionych powyżej języków, jest wiele ułatwień, dzięki którym nauka tureckiego będzie dla Polaka prostsza.

Po pierwsze, Turcy posługują się tym samym alfabetem co my – alfabetem łacińskim. Jest w nim co prawda kilka dodatkowych liter (ş, ç, ö, ü, ğ, ı), ale w większości są one dość intuicyjne i zapamiętanie ich nie powinno sprawiać większego kłopotu.

Po drugie – dźwięki wykorzystywane w wymowie języka tureckiego są bardzo zbliżone do tych, jakich używamy w polskim. Na przykład: obco wyglądające „ş” będziemy wymawiać jako coś pomiędzy „ś” i „sz”, a z kolei „ç” jako coś pomiędzy „ć” i „cz”.

Po trzecie, w niemal każdym przypadku wyrazy będziemy czytać wyraz tak, jak są one zapisane.

Sporo tych ułatwień, prawda?

Ostatnią, a moim zdaniem największą zaletą w procesie nauki tureckiego jest fakt, że jest to język niesamowicie logiczny, zupełnie przeciwnie do języka polskiego, co oznacza, że konkretna zasada będzie miała zastosowanie w zasadzie za każdym razem, a wyjątki są rzeczą raczej nieczęsto spotykaną.

Zatem, odpowiadając na pytanie „Czy język turecki jest trudny?" moja odpowiedź brzmi „i tak i nie", jednak najlepiej przekonać się o tym samemu podejmując wyzwanie nauki tego języka do czego serdecznie zachęcam!

 

 

Czy język turecki jest trudny?

22 maja 2021
Tłumacz w Turcji

info@tlumacz-w-turcji.pl